Zekaoyunlari.com'a Hoşgeldiniz !

0

​​

 


TÜRK BEYİN TAKIMI (TBT) KİMDİR?

Türk Beyin Takımı (TBT), 1992 yılından bu yana her yıl düzenlenmekte olan Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası’nda ülkemizi başarıyla temsil eden ekiptir. Her yıl ülke çapında yapılan seçmelerle yeniden belirlenen Türk Beyin Takımı, bugüne kadar bireysel ikincilik, üçüncülük ve takım olarak da üçüncülük, beşincilik gibi dünya derecelerine imza atmıştır. 

TBT,  ülkemizde zeka oyunları kültürünün gelişmesini amaçlar. Bu amaç doğrultusunda ilk, orta, lise, üniversite öğrencilerine ve ilgi duyanlara yönelik çeşitli yarışma ve eğitim etkinlikleri düzenlemektedir.  Bugüne kadar birçok eğitim kurumunda eğitim, yarışma gibi çeşitli etkinlikler yapmıştır. 2011-2012 öğretim yılında İstanbul ve Ankara’da il bazında düzenlenen ilköğretim ve liselerarası Akil Oyunları yarışmalarına 250’yi aşkın okul ve binin  üzerinde öğrenci katılmıştır.


TÜRK BEYİN TAKIMI HAKKINDA ÖNE ÇIKANLAR

 • TBT, zeka oyunları alanında Türkiye’de faaliyet gösteren en deneyimli kurumdur. Bu nedenle uluslararası arenada Türkiye’den zeka oyunları konusunda otorite kabul edilen tek kurumdur.
 • TBT, Dünya Zeka Oyunları Federasyonu ve Rübik Küp Birliği Türkiye Temsilcisidir.
 • Seçmeli Zeka Oyunları dersi müfredatının oluşturulmasında MEB Talim ve  Terbiye Kurulu’na danışmanlık veren kurumdur.
 • 2009 yılında Dünya Zeka Oyunları Şampiyonaları’na ev sahipliği yapmıştır. Bu şampiyona, WPF kurucusu Will Shortz tarafından bugüne kadar yapılan en iyi şampiyona olarak lanse edilmiştir.
 • TBT’nin Türkiye genelinde 17 temsilcisi ile İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, İzmit, Çanakkale, İskenderun, Gaziantep, Ordu, Denizli, Adana, Mersin ve Sakarya illerinde faaliyet gösteriyor.
 • TBT, geliştirdiği “Zeka Oyunları Temelli Bilişsel Gelişim Programı” ile 5-12 yaş grubundaki çocuklara; 10 haftalıkAnaokulu Atölye Programı ile 3-6 yaş grubu çocuklara eğitim veriyor.
 • Türkiye’de daha çok çocuğu zeka oyunlarıyla tanıştırmak için kendi tasarladığı oyunları yerli üreticilere ürettirerek satışını gerçekleştiriyor.
 • Yıllardır İstanbul Erkek Liseliler Vakfı, FMV Işık, BİLSEM, MEF, Bilfen, ENKA Okulları gibi birçok eğitim kurumunda okul içi ve okullar arası zeka oyunları yarışmalarıdüzenliyor.
 • Okullarda düzenlediği zeka oyunları seminerleriyle öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin zeka oyunlarıyla tanışmasına ve bu oyunların faydalarını anlamasına katkıda bulunuyor.
 • Akıl Oyunları ismiyle yayınladığı sayısız kitap ve dergi bulunuyor.
 • Zeka Oyunları Dersi’nin müfredatını hazırlayan kurum olarak bu ders için kaynak bulamayan eğitmen ve öğrencilere yönelik olarak müfredata uygun çalışma kitapları hazırlıyor.

TBT FAALİYETLERİ NELERDİR?

1. TBT Temsilcilik Sistemi ve Eğitimler

TBT yaptığı çalışmaları, temsilcilikleri üzerinden Türkiye geneline yaymayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda 4 farklı temsilcilik sisitemi oluşturmuştur. Bunlar Formatörlük, BGP (Zeka Oyunları Temelli Bilişsel Gelişim Programı) Temsilciliği, Etkinlik Temsilciliği veÜrün Bayiliği’dir.

MEB Talim ve Terbiye Kurulu ile ‘Seçmeli Zeka Oyunları Dersi’ müfredatını planlayan ve hazırlayan kurum olarak TBT, Formatörleri aracılığıyla bu dersi verecek öğretmenleri eğitmektedir.  

5-12 yaş grubundaki çocuklar için geliştirdiği “Zeka Oyunları Temelli Bilişsel Gelişim Programı (BGP)” eğitimini ise BGP Temsilcileri üzerinden yürütmektedir. 

TBT’nin, 3-5 yaş grubundaki çocukların algı ve kavrama becerileri doğrultusunda hazırladığı anaokulu programı bulunmaktadır. Bu atölyeleri Etkinlik Temsilcileri üzerinden yürütmektedir.

Zeka oyunu çalışmalarında kullanılacak malzemeyi Türkiye’de kendi ekibi ile geliştiren ve üreten TBT, zeka oyunu severlere yüzlerce farklı ürün seçeneği sunmaktadır. Söz konusu perakende ürünlerin yanı sıra kendi merkezlerinde “Zeka Oyunları Sınıfı” kurmak isteyen okullara, dershanelere ve diğer eğitim merkezleri için de farklı seviyelerdeki paketler halinde sınıf materyalleri geliştirmiştir.

Geniş bir yelpazede hazırladığı basılı oyunların, kutu oyunlarının, sınıf malzemelerinin, mekanik oyun ve oyuncakların satışını ise Türkiye genelinde Ürün Bayileri ile gerçekleştirmektedir.

2. Ürün Grubu   

Dergi:Akıl Oyunları, Sudoku ve Ötesi Dergileri 10 yılı aşkın süredir yayınlanmaktadır.

Kitap:Mantık Oyunları, Matematik Oyunları, Sudoku, Kendoku gibi 50’yi aşkın kitap yayınlanmıştır.

Oyuncak:Çoğu kendi tasarımı ve üretimi olan puzzlelar, kutu oyunları (Tangram, Set, Birim Küpler, vb.), mekanik oyunlar ve ithal oyunlardan (IcoSoku, Tantrix, vb.) oluşan yüzlerce ürün çeşidi bulunmaktadır.

3. Danışmanlık

Seçmeli Zeka Oyunları Dersi müfredatının oluşturulmasında MEB Talim ve Terbiye Kurulu’na danışmanlık vermiş ve müfredatı hazırlamıştır. TBT Zeka Oyunları alanında her türlü içerik, oyun, yarışma hazırlanması konusunda gerek eğitim kurumlarına, gerek kamuya, gerekse kurumlara danışmanlık vermektedir. Belediyeler ve okullar için de geniş çaplı proje çalışmaları yapmaktadır.

4. Eğitim

TBT, temsilcilerini eğiterek, onların 3-5 yaş grubu için atölye; 5-12 yaş grubu için BGP; öğretmenler için ise eğitmen eğitimleri hazırlayıp düzenlemesini sağlar.Üniversite öğrencilerine ALES ve işe giriş sınavlarında karşılarına çıkacak zeka oyunları konusunda eğitimler düzenler. Kurumlara problem çözme eğitimleri verir.

5. Yarışmalar

Akıl Oyunları Dergisi ve Türk Beyin Takımı, 2005 yılından bu yana Türkiye genelinde 100’den fazla akıl oyunları yarışması düzenlemiştir. Geleneksel hale gelmiş yarışmalarımız arasında Ortaokullar ve Liseler Arası Akıl Oyunları yarışması bulunmaktadır. İstanbul Erkek Liseliler Vakfı, FMV Işık, BİLSEM, MEF, Bilfen, ENKA okulları yarışma düzenlediğimiz eğitim kurumları arasında yer almaktadır.

6. Kurumsal projeler

TBT kurumlara yönelik işbirlikleri ve zeka oyunları projeleri geliştirmektedir. Kurumlarda özellikle üst düzey yöneticilere yönelik problem çözme ve akıl yürütme eğitimleri vermekte ve ölçme-değerlendirme yapmaktadır. Kurumların ihtiyaçları doğrultusunda ve İK departmanlarıyla işbirliği içerisinde kurum beklentilerini karşılayacak oyunlar geliştirmektedir.

Sepetim

Sepetinizde hiç ürün yok.